در مورد فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یا فیزیکال تراپی در لغت به معنای استفاده درمانی از عوامل فیزیکی است که در دوره اموزشی کارشناسی. فیزیوتراپی دانشجویان فرا می گیرند که چگونه با استفاده از عوامل فیزیکی مانند گرما ، سرما ، نور ، الکتریسیته و ... و همینطور عوامل مکانیکی مانند تمرین ها و حرکات در جهت بهبود و درمان و یا بازگرداندن فعالیت و عملکرد اعضای بدن و هدایت بیمار به ایشان کمک کنند تا فرد معلول و بیمار با استفاده از توانایی های موجود خود و ارتقا این توانائیها برای رسیدن به زندگی مستقل در حد امکان کوشش نماید. این رشته یکی از شاخه های آموزشی تحقیقاتی خدمات توانبخشی است که در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می گردد که فارغ التحصیلان این رشته عمدتا در مراکز فیزیوتراپی و بیمارستانها به انجام خدمات یاد شده می پردازند. در حال حاضر دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی سمنان در مقاطع کارشناسی از سال 1368 و کارشناسی ارشد فیزیوتراپی از سال 1387 و کارشناسی ارشد فیزیوتراپی ورزشی از سال 1395 دانشجو می پذیرد. در این دانشکده علاوه بر آموزش، انجام پژوهش و تولید علم، کلینیک های فعال پاسخگوی نیاز توانبخشی جامعه در زمینه رشته های دانشکده می‌باشند.


حیطه های درمان فیزیوتراپی 

بیماریهای ارتوپدی

بیماریهای زنان و زایمان

بیماریهای مغز و اعصاب

بیماریهای روماتیسمی و پوستی

بیماریهای قلبی، عروقی و تنفسی

عوارض ناشی از انواع جراحی ها و سوختگی ها

عوارض ناشی از دیابت و بیماریهای کلیه و مجاری سیستم ادراری


آزمایشگاههای گروه فیزیوتراپی

آزمایشگاه آنالیز حرکت
این آزمایشگاه مجهزترین آزمایشگاه در این زمینه در کشور محسوب می شود که قابلیت ثبت جزئیات حرکات بدن، از جمله کینتیک و کینماتیک را دارد . در این مرکز تجهیزات همچون آنالیز حرکت، صفحه نیرو وجود دارند که تمامی این تجهیزات به روز می باشند .
یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این آزمایشگاه قابلیت ثبت همزمان (synchronized ) دستگاه ها و تجهیزات مستقر در آن می باشد.
 
تجهیزات مستقر در آزمایشگاه آنالیز حرکت گروه فیزیوتراپی

دستگاه آنالیز حرکت 7 دوربین با رزولوشن ۱.۳ مگاپیکسل و سرعت ۵۰۰فریم در ثانیه Qualisys  سوئد

دستگاه صفحه نیرو force plate ۲۲۶۰AA۶ kistler سوئیس

سنسور شتاب سنج سه صفحه mega آلمان

سنسور گونیامتر دو صفحه بایومتر بکس


آزمایشگاه تعادل
آزمایشگاه تعادل گروه فیزیوتراپی یکی از آزمایشگاه های این گروه می باشد که به منظور انجام تحقیقات در زمینه سنجش تعادل تجهیز شده است . در این مرکز تعادل استاتیک و دینامیک مراجعین را ارزیابی نمود و فاکتورهایی همچون Postural Stability، Limits of Stability، Risk of fall، قابل اندازه گیری و سنجش می باشد .
همچنین در این مرکز، دستگاه ویبراسیون کل بدن نیز وجود دارد که قابلیت اعمال ویبراسیون کل بدن برای مراجعین وجود دارد.

تجهیزات مستقر در آزمایشگاه تعادل گروه فیزیو تراپی 

دستگاه سنجش تعادل قابلیت سنجش تعادل استاتیک و دینامیک Biodex آمریکا

دستگاه ویبراسیون کل بدن قابلیت اعمال ویبراسیون کل بدن Lanaform اتریش


آزمایشگاه سونوگرافی

آزمایشگاه سونوگرافی گروه فیزیوتراپی یکی از آزمایشگاه های این گروه می باشد که به منظور انجام تحقیقات در زمینه ارزیابی بافتهای نرم شامل عصب، عضله ، لیگامان و تاندون تجهیز شده است . در این آزمایشگاه دستگاه سونوگرافی  یکدستگاه اولتراسونوگرافی مدل Honda 2100، مورد استفاده قرار می گیرد که قابلیت سونوگرافی داپلر و الاستوگرافی را نیز دارد.


آزمایشگاه الکترونورومیوگرافی

آزمایشگاه الکترمیوگرافی گروه فیزیوتراپی یکی از آزمایشگاه های این گروه می باشد که به منظور انجام تحقیقات در زمینه ثبت فعالیت الکتریکی عضلانی و نیز انجام EMG و NCV بالینی تجهیز شده است . در این مرکز ثبت و اندازه گیری و ارزیابی دقیق سیگنالهای الکتریکی عصبی عضلانی شامل سیگنالهای Insertional activity، Spontaneous activities و Interference pattern فعالیت الکتریکی عضلانی هنگام انقباض ارادی، بهمراه ارزیابی عملکرد Neuromuscular junction توسط روشهای Repetative stimulation و بررسی هدایت الکتریکی اعصاب حسی و حرکتی و Somatosensory Evoked Potentials برای بررسی عملکرد سیستمهای عصبی بینایی، شنوایی و یا اعصاب حسی انجام می شود. از این سیگنالها میتوان برای تشخیص وضعیتهای پاتولوژیک اعم از وضعیتهای نورولوژی و یا میوژنیک استفاده نمود. از قابلیتهای این دستگاه می توان برای تعیین میزان تغییرات سرعت هدایت الکتریکی اعصاب حرکتی و یا حسی استفاده نمود.

دستگاه دوکاناله الکترومیوگرافی و الکترونوروگرافی مدل Keypoint کارخانه Dantec.

سیستم فیزیولوژی ورزشی شامل کیت فیزیولوژی ورزشی PTK14، ترید میل ارگومتری و دوچرخه ارگومتری

 کاربردهای پژوهشی و آموزشی 

در این آزمایشگاه میتوان ضمن ارزیابی میزان مصرف O2 و تولید CO2 هنگام فعالیتهای ورزشی میزان فعالیتهای متابولیکی را نیز محاسبه کرد. این اندازه گیریها را میتوان جهت ارزیابی اثر روشها و مداخلات ورزشی برای بیماران قلبی عروقی، تنفسی، دیابتیک و... بکار برد.

در حیطه آموزش استفاده از این آزمایشگاه کمک می کند که دانشجویان با مفاهیم فعالیتهای متابولیسمی هنگام انجام تمرینات ورزشی و گازهای تنفسی O2 و CO2 آشنا شوند. ایشان میتوانند افزایش ضربان قلب و میزان تنفس و تغییرات گازهای تنفسی و افزایش متابولیسم را هنگام تمرینات و برگشت این تغییرات را به وضعیت عادی بعد از تمرینات ورزش مشاهده کنند.


آزمایشگاه  ایزوکینتیک

سیستم ایزوکینتیک Biodex 4pro.

کاربردهای پژوهشی و آموزشی

 انجام ارزیابی دقیق حرکات مفاصل اندام فوقانی و تحتانی و ناحیه لگن هنگام انقباضات اکسنتریک، کانسنتریک و ایزومتریک عضلانی در سرعتها و شتابهای مختلف زاویه ای که می تواند اطلاعاتی واقعی و دقیق از توانائی کنترل حرکتی سیستمهای عصبی-عضلانی، عضلانی- اسکلتی و یادگیری حرکتی را به فراهم آورد. توانائی اندازه گیری گشتاور عضلانی در سرعتهای مختلف و محاسبه شتاب حرکت از دیگر مواردی است که در این آزمایشگاه حاصل میشود. این توانمندیها در حیطه پژوهشی امکان میدهد که از قابلیتهای بسیار پیشرفته و دقیق دستگاه برای تعیین اثر مداخلات توانبخشی در اصلاح و بهبود فعالیت عضلانی و حرکتی بیماران قلبی- عروقی، عصبی- عضلانی، عضلانی- اسکلتی و مغز و اعصاب استفاده نمود.

در حیطه آموزشی می توان از قابلیتهای سیستم برای آموزش نحوه کنترل عضلانی ایزومتریک، کانسنتریک و اکسنتریک در انجام حرکات مفصلی با سرعتهای مختلف زاویه ای به همراه اندازه گیری گشتاور نیروی تولید شده در کلیه مفاصل اندام تحتانی و فوقانی استفاده نمود.

در حیطه درمانی استفاده از این آزمایشگاه امکان میدهد که با برنامه ریزی دقیق توانائی و دامنه حرکتی و همینطور قدرت عضلات مفاصل اندام فوقانی و تحتانی را به تفکیک با انقباضات ایزومتریک و ایزوتونیک، بصورت اکسنتریک و یا کانسنتریک افزایش داد.