در مورد فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یا فیزیکال تراپی در لغت به معنای استفاده درمانی از عوامل فیزیکی است که در دوره اموزشی کارشناسی. فیزیوتراپی دانشجویان فرا می گیرند که چگونه با استفاده از عوامل فیزیکی مانند گرما ، سرما ، نور ، الکتریسیته و ... و همینطور عوامل مکانیکی مانند تمرین ها و حرکات در جهت بهبود و درمان و یا بازگرداندن فعالیت و عملکرد اعضای بدن و هدایت بیمار به ایشان کمک کنند تا فرد معلول و بیمار با استفاده از توانایی های موجود خود و ارتقا این توانائیها برای رسیدن به زندگی مستقل در حد امکان کوشش نماید. این رشته یکی از شاخه های آموزشی تحقیقاتی خدمات توانبخشی است که در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می گردد که فارغ التحصیلان این رشته عمدتا در مراکز فیزیوتراپی و بیمارستانها به انجام خدمات یاد شده می پردازند. در حال حاضر دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی سمنان در مقاطع کارشناسی از سال 1368 و کارشناسی ارشد فیزیوتراپی از سال 1387 و کارشناسی ارشد فیزیوتراپی ورزشی از سال 1395 دانشجو می پذیرد. در این دانشکده علاوه بر آموزش، انجام پژوهش و تولید علم، کلینیک های فعال پاسخگوی نیاز توانبخشی جامعه در زمینه رشته های دانشکده می‌باشند.

اعضای هیأت علمی گروه فیزیوتراپی دانشکده توانبخشی در حیطه های زیر فعالیت دارند:

  •  آموزش نظری ، عملی و بالینی دانشجویان
  • سرپرستی پژوهشهای کارشناسی ارشد
  • پژوهش در حیطه های مختلف توانبخشی بصورت مستقل و مشارکت با سایر دانشگاهها
  • درمان بیماران 

حیطه های درمان فیزیوتراپی :

بیماریهای ارتوپدی

بیماریهای مغز و اعصاب

بیماریهای قلبی، عروقی و تنفسی

بیماریهای روماتیسمی و پوستی

عوارض ناشی از انواع جراحی ها و سوختگی ها

بیماریهای زنان و زایمان

عوارض ناشی از دیابت و بیماریهای کلیه و مجاری سیستم ادراری

تماس با مدیر گروه:

آدرس: سمنان، کیلومتر 5 جاده دامغان، دانشکده توانبخشی، دپارتمان فیزیوتراپی 

داخلی 346

آزمایشگاههای گروه فیزیوتراپی

آزمایشگاه آنالیز حرکت: 
این آزمایشگاه مجهزترین آزمایشگاه در این زمینه در کشور محسوب می شود که قابلیت ثبت جزئیات حرکات بدن، از جمله کینتیک و کینماتیک را دارد . در این مرکز تجهیزات همچون آنالیز حرکت، صفحه نیرو وجود دارند که تمامی این تجهیزات به روز می باشند .
یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این آزمایشگاه قابلیت ثبت همزمان (synchronized ) دستگاه ها و تجهیزات مستقر در آن می باشد.
 
تجهیزات مستقر در آزمایشگاه آنالیز حرکت گروه فیزیوتراپی:

دستگاه آنالیز حرکت 7 دوربین با رزولوشن ۱.۳ مگاپیکسل و سرعت ۵۰۰فریم در ثانیه Qualisys  سوئد

دستگاه صفحه نیرو force plate ۲۲۶۰AA۶ kistler سوئیس

سنسور شتاب سنج سه صفحه mega آلمان

سنسور گونیامتر دو صفحه بایومتر بکس

آزمایشگاه تعادل:
آزمایشگاه تعادل گروه فیزیوتراپی یکی از آزمایشگاه های این گروه می باشد که به منظور انجام تحقیقات در زمینه سنجش تعادل تجهیز شده است . در این مرکز تعادل استاتیک و دینامیک مراجعین را ارزیابی نمود و فاکتورهایی همچون Postural Stability، Limits of Stability، Risk of fall، قابل اندازه گیری و سنجش می باشد .
همچنین در این مرکز، دستگاه ویبراسیون کل بدن نیز وجود دارد که قابلیت اعمال ویبراسیون کل بدن برای مراجعین وجود دارد.

تجهیزات مستقر در آزمایشگاه تعادل گروه فیزیو تراپی :

دستگاه سنجش تعادل قابلیت سنجش تعادل استاتیک و دینامیک Biodex آمریکا

دستگاه ویبراسیون کل بدن قابلیت اعمال ویبراسیون کل بدن Lanaform اتریش

آزمایشگاه سونوگرافی:

آزمایشگاه سونوگرافی گروه فیزیوتراپی یکی از آزمایشگاه های این گروه می باشد که به منظور انجام تحقیقات در زمینه ارزیابی بافتهای نرم شامل عصب، عضله ، لیگامان و تاندون تجهیز شده است . در این آزمایشگاه دستگاه سونوگرافی  یکدستگاه اولتراسونوگرافی مدل Honda 2100، مورد استفاده قرار می گیرد که قابلیت سونوگرافی داپلر و الاستوگرافی را نیز دارد.

آزمایشگاه الکترونورومیوگرافی:

آزمایشگاه الکترمیوگرافی گروه فیزیوتراپی یکی از آزمایشگاه های این گروه می باشد که به منظور انجام تحقیقات در زمینه ثبت فعالیت الکتریکی عضلانی و نیز انجام EMG و NCV بالینی تجهیز شده است . در این مرکز ثبت و اندازه گيري و ارزیابی دقيق سيگنالهاي الكتريكي عصبي عضلاني شامل سيگنالهاي Insertional activity، Spontaneous activities و Interference pattern فعاليت الكتريكي عضلاني هنگام انقباض ارادي، بهمراه ارزيابي عملكرد Neuromuscular junction توسط روشهاي Repetative stimulation و بررسي هدايت الكتريكي اعصاب حسي و حركتي و Somatosensory Evoked Potentials براي بررسي عملكرد سيستمهاي عصبي بينايي، شنوايي و يا اعصاب حسي انجام می شود. از اين سيگنالها ميتوان براي تشخيص وضعيتهاي پاتولوژيك اعم از وضعيتهاي نورولوژي و يا ميوژنيك استفاده نمود. از قابليتهاي اين دستگاه مي توان براي تعيين ميزان تغييرات سرعت هدايت الكتريكي اعصاب حركتي و يا حسي استفاده نمود.

دستگاه دوكاناله الكتروميوگرافي و الكترونوروگرافي مدل Keypoint كارخانه Dantec.

سيستم فيزيولوژي ورزشي شامل كيت فيزيولوژي ورزشي PTK14، تريد ميل ارگومتري و دوچرخه ارگومتري

 كاربردهاي پژوهشي و آموزشي :

در اين آزمايشگاه ميتوان ضمن ارزيابي ميزان مصرف O2 و توليد CO2 هنگام فعاليتهاي ورزشي ميزان فعاليتهاي متابوليكي را نيز محاسبه كرد. اين اندازه گيريها را ميتوان جهت ارزيابي اثر روشها و مداخلات ورزشي براي بيماران قلبي عروقي، تنفسي، ديابتيك و... بكار برد.

در حيطه آموزش استفاده از اين آزمايشگاه كمك مي كند كه دانشجويان با مفاهيم فعاليتهاي متابوليسمي هنگام انجام تمرينات ورزشي و گازهاي تنفسي O2 و CO2 آشنا شوند. ايشان ميتوانند افزايش ضربان قلب و ميزان تنفس و تغييرات گازهاي تنفسي و افزايش متابوليسم را هنگام تمرينات و برگشت اين تغييرات را به وضعيت عادي بعد از تمرينات ورزش مشاهده كنند.

آزمایشگاه  ایزوکینتیک:

سیستم ایزوکینتیک Biodex 4pro.

كاربردهاي پژوهشي و آموزشي:

 انجام ارزیابی دقیق حرکات مفاصل اندام فوقانی و تحتانی و ناحیه لگن هنگام انقباضات اکسنتریک، کانسنتریک و ایزومتریک عضلانی در سرعتها و شتابهای مختلف زاویه ای که می تواند اطلاعاتی واقعی و دقیق از توانائی کنترل حرکتی سیستمهای عصبی-عضلانی، عضلانی- اسکلتی و یادگیری حرکتی را به فراهم آورد. توانائی اندازه گیری گشتاور عضلانی در سرعتهای مختلف و محاسبه شتاب حرکت از دیگر مواردی است که در این آزمایشگاه حاصل میشود. اين توانمنديها در حیطه پژوهشی امكان ميدهد كه از قابلیتهای بسیار پیشرفته و دقیق دستگاه برای تعیین اثر مداخلات توانبخشی در اصلاح و بهبود فعالیت عضلانی و حرکتی بیماران قلبی- عروقی، عصبی- عضلانی، عضلانی- اسکلتی و مغز و اعصاب استفاده نمود.

در حیطه آموزشی می توان از قابلیتهای سیستم برای آموزش نحوه کنترل عضلانی ایزومتریک، کانسنتریک و اکسنتریک در انجام حرکات مفصلی با سرعتهای مختلف زاویه ای به همراه اندازه گیری گشتاور نیروی تولید شده در کلیه مفاصل اندام تحتانی و فوقانی استفاده نمود.

در حيطه درماني استفاده از اين آزمايشگاه امكان ميدهد كه با برنامه ريزي دقيق توانائي و دامنه حركتي و همينطور قدرت عضلات مفاصل اندام فوقاني و تحتاني را به تفكيك با انقباضات ايزومتريك و ايزوتونيك، بصورت اكسنتريك و يا كانسنتريك افزايش داد.